سه شنبه 4 مهر 1402 شمسی /9/26/2023 5:38:02 AM
  • گروه مطلب:| گزارش| معدن| فارسی|
  • کد مطلب:48258
  • زمان انتشار:سه شنبه 29 شهريور 1401-15:13
  • کاربر:.
معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صمت در ماینکس ۲۰۲۲ مطرح کرد:

مرکز آمار ایران چند روز پیش در گزارش خود از رشد منفی بخش معدن خبر داد در حالی که سید رضا محتشمی‌پور معاون وزیر صمت امروز در همایش و نمایشگاه ماینکس ۲۰۲۲ اعلام کرد رشد منفی بخش معدن ناشی از خطای نمونه‌گیری آماری است. 
رشد معدن مثبت است/مرکز آمار اشتباه می‌گوید

به گزارش بیرونیت،  «سید رضا محتشمی‌پور»‌ امروز در حاشیه افتتاح  یازدهمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معادن ایران در جمع خبرنگاران افزود: امروز شاهد شرایطی هستیم که سرمایه‌ها از بخش معدن به بخش فرآوری مهاجرت کرده است.

وی بیان‌داشت: برای خروج از این شرایط با مشکلات جدی مواجهیم و فشار زیادی از برخی بخش‌ها به وزارتخانه وارد می‌شود که به قیمتگذاری و دستکاری در قیمت محصولات معدنی بازگردیم؛ اما این موضوع را نمی‌پسندیم.

معاون وزیر صمت همچنین درخصوص واردات ماشین‌آلات معدنی، گفت: یکی از موضوعاتی که معادن به مشکل برمی خورند؛ مشکلات تامین ماشین‌آلات بخش معدن است که باعث کندی در حرکت شده است. در چندماه گذشته مسیری که در چند سال گذشته در این زمینه دنبال شد و حمایت از یکی دو کارخانه داخلی، منجر به محدودیت‌های جدی برای بخش معدن شد.

وی ادامه‌داد: این محدودیت‌ها در چند سال گذشته سبب تراکم نیازها و همچنین انباشت ماشین‌آلات غیرفعال روی دست معادن شد.

محتشمی‌پور خاطرنشان‌کرد: امروز شرایط عوض شده و محدودیت‌ها از روی بسیاری ماشین‌آلات برداشته شده است و آمارها نیز نشان می‌دهد حجم تامین نیاز از طریق واردات نسبت به سال‌های گذشته رشد داشته است و برای 5 سال بخش معدن هیچ محدودیتی برای واردات ماشبن آلات سنگین ندارد.

وی اضافه‌کرد: معادن به‌ویژه معادن کوچک می‌توانند نسبت به تامین مالی برای خرید ماشین‌آلات ساخت داخل از طریق صندوق فعالیت‌های بخش معدن اقدام کنند.

این مقام مسوول اظهار داشت: این سیاست که تعرفه‌های بالا برای ورود ماشین‌آلات در نظر گرفته شده و سپس از طریق مواد ۱۰۹ و ۱۱۰ قانون معدن بخواهسمیبه واردکنندگان تخفیف بدهیم، پتانسیل ایجاد فساد دارد و باید به سمت کاهش تعرفه‌ها برای واردات تجهیزات مودر نیاز و خطوط تولید برویم.

وی خاطرنشان‌کرد: برای حمایت از ساخت داخل نیز راه‌های زیادی وجود دارد که آخرین آنها ممنوعیت‌های وارداتی است.

محتشمی پور گفت: بحث رشد بخش معدن در سال گذشته منفی ۰.۷٪ گزارش داده شده است و ۶۱۷ میلیون تن در سال ۱۴۰۰ تولیدات معدنی ۵۹۵ میلیون تن در سال ۹۹ به لحاظ حجمی افت نداشتیم  به لحاظ ارزشی با افزایش هزینه‌های معدن مواجه شدیم.

 

وی افزود: تامین نهاد‌های بخش ساختمان به دلیل رکود این بخش در کشور با مشکل مواجه شده و شرایط بازار برای رایزنی‌های بخش راه و ساختمان رو به اصلاح است. اصلاح مسیر سرمایه‌گذاری در بخش فرآوری عمدتا در بخش فولاد  فراتر از ظرفیت  انزژی کشور طراحی شده است. همینطور در دو سال گذشته درگیر مسئله فرآوری مواد بودیم که امروز پروژه تیتان در منطقه کمبروج را داریم.

قفل استفاده از شورآب‌های کشور در حال باز شدن است در دوره جدید مجموعه نظام مهندسی برنامه‌ها ‌ با سرعت بیشتری پیش خواهند رفت.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

آخرین عناوین