يکشنبه 19 آذر 1402 شمسی /12/10/2023 5:45:39 AM
با وجود تلاش‌های اژدهای زرد، صنعت فولاد چین همچنان بی‏‏‌رونق است

بازار سنگ‌آهن و مقاطع طویل فولادی، با وجود حمایت‌‌‌های مالی دولت چین همچنان بی‌‌‌رونق است. 
رکود نسبی در بازار سنگ‏‏‌آهن و مقاطع

به‌‌‌نظر می‌رسد برنامه این کشور برای تحریک تقاضا و رشد اقتصادی که از ابتدای سال میلادی جاری و با کاهشی شدن بازارها آغاز شد، چندان موفق عمل نکرده است. رکود در بازار مسکن و سیاست‌‌‌های سختگیرانه برای مهار کرونا از عوامل موثر افت تقاضا در بازار فولاد بوده است.

همچنین بررسی آمارها از افت شدید تولید فولاد در جهان خبر می‌دهد. بخشی از این افت نیز با کاهش تولید روسیه و اوکراین به‌‌‌دلیل درگیری در جنگ مرتبط بوده است. تولید فولاد در شرق آسیا اما ماه گذشته افزایش یافته است. امیدواری به رونق زیرساخت‌‌‌ها از طریق حمایت‌‌‌های مالی دولت چین و افزایش ساخت‌وساز املاک از عوامل این افزایش بوده است. نگرانی از سیاست‌‌‌های سختگیرانه چین برای مهار کووید-۱۹ و آشفتگی در بخش املاک این کشور همچنان بر بازار فولاد و سنگ‌‌‌آهن حکمفرمایی می‌کند. کمبود تقاضا موجب شد تا قیمت معاملات سنگ‌آهن در بورس دالیان چین و سنگاپور دومین زیان سه‌‌‌ماهه خود را نیز ثبت کند. همچنین جمعه گذشته، بهای محموله تیرآهن عیار ۶۳‌درصد در چین نیز به ۹۸دلار به‌ازای هر تن رسید که کمترین میزان از ابتدای سال‌جاری است. با این‌‌‌حال، امید به حمایت از اقتصاد بیمار چین از طریق سیاست‌‌‌های مالی و افزایش تقاضای فولاد از سمت بازار ساخت‌وساز، تا حدودی از بازار فولاد حمایت می‌کند.

پرمعامله‌ترین قرارداد سنگ‌آهن ژانویه در بورس‌کالای دالیان چین با ۱/ ۰‌درصد افزایش به ۶۶/ ۱۰۱دلار در هر تن رسید. در بورس سنگاپور هم قرارداد سنگ‌آهن اکتبر با ۶/ ۰‌درصد افزایش به ۹۶دلار در هر تن رسید. در بازار نقدی، سنگ‌‌‌آهن عیار ۶۲‌درصد تا ۱۸‌درصد نسبت به سه‌ماه قبل کاهش داشته است. آخر هفته گذشته، قیمت حدود ۹۵دلار در هر تن سی‌اف‌آر بود. تحلیلگران معتقدند، افزایش تقاضا در آستانه تعطیلات هفته طلایی چین که از ابتدای اکتبر آغاز می‌شود، به همراه افزایش مصرف کارخانه‌‌‌های فولادی از تقاضا حمایت کردند. البته کارشناسان این صنعت معتقدند که بازار تیرآهن طی ماه‌‌‌های آتی در چین، به‌خصوص در صورت تداوم سیاست کرونا صفر در شهر بژینگ کساد خواهد ماند.
کاهش جهانی تولید فولاد
به گزارش انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد خام ۶۴کشور عضو این انجمن در سپتامبر ۲۰۲۲ به ۶/ ۱۵۰میلیون تن رسیده است که بر ۳‌درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته دلالت دارد. براساس این گزارش، آفریقا ماه گذشته میلادی بالغ بر ۳/ ۱میلیون تن فولاد خام تولید کرد که ۳/ ۵‌درصد نسبت به سپتامبر سال ۲۰۲۱ رشد داشته است. روسیه و کشورهای مستقل مشترک‌المنافع، به‌اضافه اوکراین بیش از ۹/ ۶میلیون تن فولاد تولید کردند که حدود ۲۲‌درصد کاهش در تولید را نشان می‌دهد. اتحادیه اروپا نیز حدود ۳/ ۱۳درصد کاهش تولید را ثبت کرده است. البته داده‌‌‌های این انجمن نشان می‌دهد که میانگین تولید روزانه فولاد خام از کارخانه‌‌‌های بزرگ فولاد در اواسط سپتامبر، در مقایسه با اوایل ماه، بیش از ۲‌درصد افزایش یافته است؛ زیرا این صنعت برای افزایش رونق ساخت‌و‌‌‌ساز‌‌‌ها آماده می‌شود.

بازار میلگرد
جمعه گذشته، بهای معاملات آتی میلگرد در چین به حدود ۳۹۰۰یوآن (معادل ۵۴۸دلار) در هر تن کاهش یافت که کمترین میزان در دو ماه گذشته است. نگرانی از کاهش تقاضا برای نهاده‌‌‌های صنعتی در چین که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده میلگرد در دنیاست، به حدی بود که حتی کاهش موجودی انبارها و امید به حمایت مالی دولت چین برای زیرساخت‌‌‌ها نتوانست مانع کاهش قیمت شود. قانون‌گذاران در چین قصد دارند، با افزایش سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌‌‌ها تقاضا برای سنگ‌‌‌آهن و مقاطع فولادی از جمله میلگرد را بهبود ببخشند. اما به‌‌‌نظر می‌رسد، باوجود بحران‌هایی همچون خشکسالی اخیر در مناطق مرکزی چین که موجب کاهش تولید کارخانه‌ها شد، این سیاست‌‌‌ها تابه‌‌‌حال چندان موفق عمل نکرده‌‌‌اند. همچنین سیاست‌‌‌های سختگیرانه این کشور در خصوص کنترل کرونا و جلوگیری از رشد سویه‌‌‌های جدید، تولیدکنندگان را نسبت به آینده بدبین کرده است؛ چراکه باوجود تعطیلی‌‌‌های گسترده و اجباری، این کارخانه‌ها با چالش‌‌‌هایی مواجه شدند.
ناامیدی بازار از سیاست‌‌‌های شرق آسیا
سقوط شاخص کالایی بلومبرگ به کمترین میزان خود در سال‌جاری نیز این نگرانی را ایجاد کرد که تلاش‌‌‌های اخیر دولت چین برای تحریک رشد اقتصادی موثر نبوده است. شاخص کالایی بلومبرگ، به اندازه‌گیری معاملات آتی فلزات صنعتی و کالاهای دیگر همچون مواد غذایی می‌‌‌پردازد. این شاخص نسبت به ابتدای سال میلادی جاری حدود ۲۲‌درصد کاهش داشته است. برخی تحلیلگران معتقدند، ریزش این شاخص نشان می‌دهد که سیاست‌‌‌های مالی چین برای بهبود تقاضا شکست خورده است. رشد ارزش دلار، کامودیتی‌‌‌ها را در اقصی‌نقاط جهان گران کرده است که خود نیز میزان تقاضا را که از قبل با مشکلاتی مواجه بود، بدتر می‌کند. افزایش تهاجمی نرخ‌های بهره از سوی بانک‌های مرکزی در سراسر جهان با محوریت فدرال‌رزرو نگرانی از رکود را افزایش داده است. همچنین در پی آخرین جلسه فدرال‌رزرو که موجب افزایش ۷۵/ ۰واحدی نرخ بهره در ایالات‌متحده شد، بازارهای مختلف از جمله سنگ‌‌‌آهن کاهشی شدند.

رونق فولادسازی در چین
بحران بدهی شرکت‌های سازنده مسکن در چین سبب شد تا در سال میلادی جاری، رکود بر این بخش حاکم شود. کاهش تقاضای مسکن نیز موجب ‌‌‌آسیب‌رسیدن به صنعت فولاد‌سازی و رشد کند اقتصادی در این کشور شد. البته امیدواری به رونق در بخش ساخت‌وساز در چین موجب شد تا در ماه اوت نرخ فولاد‌سازی در چین افزایشی شود. میزان تولید فولاد در چین در ماه اوت به بیش از ۸۳میلیون رسیده که این رقم نسبت به میزان تولید فولاد چین در اوت ۲۰۲۱ حدود ۷۰۰‌هزار تن بیشتر بوده و نسبت به ژوئیه امسال نیز بالغ بر یک‌میلیون تن بر میزان آن افزوده شده است. به این ترتیب، پس از ماه‌‌‌ها رکود، فولاد‌سازی در چین رونق گرفت. باوجود بهبود نسبی تولید فولاد در چین برای ماه اوت اما نمی‌‌‌توان گفت که این روند تا پایان سال ادامه خواهد داشت. باوجود سیاست‌‌‌های انبساطی پی‌‌‌درپی چین برای رونق اقتصادی، میزان سرمایه‌گذاری در بخش املاک چین به‌‌‌شدت کاسته شده است و تحت فشار قرار دادن تقاضا، مانع رشد مستمر فولادسازی در چین می‌شود. آمار‌‌‌ها نیز از کاهش ۴/ ۷درصدی سرمایه‌گذاری در بخش ساخت‌‌‌و‌‌‌ساز مسکن چین طی هشت‌ماه ابتدایی ۲۰۲۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد.
منبع: دنیای اقتصادمطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین