شنبه 30 تير 1403 شمسی /7/20/2024 9:55:00 AM
  • گروه مطلب:| خبر| معدن| فارسی|
  • کد مطلب:57814
  • زمان انتشار:يکشنبه 7 خرداد 1402-10:0
  • کاربر:
سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران اعلام کرد:

سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران اعلام کرد: راهبردهای توسعه ای مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران در دوره جدید بازنگری شد.
بازنگری راهبردهای توسعه‌ای مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران در دوره جدید

به گزارش بیرونیت به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، مرتضی هاشم‌پور با بیان این مطلب گفت: مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران پس از ۲ دهه فعالیت علاوه بر ضرورت تعمیرات اساسی در ساختمان ها، نیاز به تغییرات اساسی در رویکرد آن داشت از این رو، در ماه های منتهی به سال جدید، راهبردهای توسعه ای مرکز بازنگری شد.

وی افزود: برای این منظور، تلاش برای تعریف طرح های مرتبط با راهبردهای مذکور صورت گرفته و در مرحله عملیاتی نیز پایش های مداوم توسط کمیته های تخصصی در مرکز در حال انجام است.


فرآوری کانی‌های کم‌عیار

سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با اشاره به فرآوری کانی های کم عیار به عنوان نخستین محور راهبردهای جدید - که در سال های اخیر هم مورد توجه بوده-، تصریح کرد: در این راستا، طرح های متعددی با بخش های دولتی و خصوصی به انجام رسیده یا در حال انجام است.

وی ادامه داد: از جمله این طرح ها، فرآوری نمونه های هماتیتی فولاد سنگان، نمونه های کم عیار معادن فولاد مبارکه، فرآوری سنگ آهن پلاسری مروست (شرکت کویر سروش)، نمونه های مس و طلای کم عیار معدن جانجا مربوط به هلدینگ توسعه معادن و فلزات (ومعادن) است.


بازفرآوری پسماندها

هاشم پور با بیان اینکه از دیگر رویکردهای مرکز، بازفرآوری پسماند ها به عنوان یکی از محورهای اصلی توسعه پایدار و اقتصاد سبز است، گفت: این مرکز روی سرباره های ۳ شاخه شامل باطله های معدن، کارخانه فرآوری و صنایع معدنی در سال های اخیر و به ویژه در سال جاری فعالیت دارد و در این زمینه، یک طرح پژوهشی را برای حل مساله صنعت به انجام می رساند.

وی افزود: بررسی امکان فرآوری عناصر با ارزش و حیاتی از باطله های البرز مرکزی با شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، استحصال تیتانیوم و عناصر نادر خاکی، باطله های گل قرمز جاجرم، فرآوری سرباره های فولاد مبارکه برای استحصال وانادیم از سرباره ها، فرآوری آهن و استحصال عناصر با ارزش از غبارهای FTP کوره های فولاد مبارکه، فرآوری سیدریت و هماتیت از نمونه های آنومالی C سنگان و غیره، از جمله این اقدامات است.


بسته‌های آماده سرمایه‌گذاری در حوزه عناصر نادر خاکی

سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، توجه به عناصر حیاتی و استرتژیک را یکی دیگر از محورهای مورد توجه مرکز مذکور در دوره اخیر برشمرد و گفت: در این راستا، همکاری دوسویه ای با طرح عناصر نادر خاکی و مواد معدنی حیاتی وجود دارد. تاکنون طرح های متعددی بر روی عناصر نادر خاکی متعددی نظیر لیتیوم، وانادیوم، نیکل، تیتانیوم و غیره، به انجام رسیده و دانش فنی مناسبی به دست آمده است. به گونه ای که چندین بسته سرمایه گذاری در این حوزه آماده شده است.

وی ادامه داد: در بخش محیط زیست و نیز پایش های مرسوم بهداشت کار، در سال های اخیر طرح های ارزشمندی در این حوزه انجام شده و امروز در بخش محیط زیست مرکز به عنوان یکی از معتبرترین آزمایشگاه های تخصصی مرجع کشور بسیار پرکار و درآمدزا بوده و طرح های مطلوبی را با مجموعه های شناخته شده و قدرتمند کشور همانند فولاد مبارکه تعریف کرده است.


ایجاد بستر همکاری با دانش‌بنیان‌ها

هاشم پور بیان داشت: فرآوری ذرات نرمه و درشت با استفاده از روش های نوین از جمله به کار بردن نانو و میکرو حباب در فلوتاسیون، ساخت تجهیزات ثقلی سیار، ساخت تجهیزات متعدد نظیر جداکننده های مغناطیسی، سلول های فلوتاسیون و سنگ شکن های مختلف، از جمله تجربیات مرکز در سال های گذشته است.

وی افزود: حال پس از حدود ۲ دهه تلاش و تجربه در این عرصه، با توجه به نقش توسعه ای این مرکز، فرصت مناسبی برای شرکت های دانش بنیان در این شاخه فراهم شده و با چند مجموعه جوان و دانش بنیان در این بخش همکاری مناسبی، طراحی و آغاز شده است.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین