چهارشنبه 8 آذر 1402 شمسی /11/29/2023 6:51:33 AM
  • گروه مطلب:| خبر| معدن| فارسی|
  • کد مطلب:68094
  • زمان انتشار:سه شنبه 30 آبان 1402-13:38
  • کاربر:

محمد کریمی دادستان مرکز مازندران در بازدید از معادن هراز و بلده و برشمردن تخلفات صورت گرفته به مدیران سازمان صمت، منابع طبیعی و محیط زیست هشدار داد و گفت: تخلفات صورت گرفته به دلیل ضعیف بودن نظارت ها بوده است.
اخطار دادستان مازندران به مدیران دولتی استان درباره تخلفات واحدهای معدنی

به گزارش بیرونیت به نقل از فارس، محمد کریمی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مازندران روز گذشته از معادن شن و ماسه در جاده هراز آمل و جاده بلده شهرستان نور بازدید کرد.

محمد کریمی دادستان مرکز استان و دبیر شورای حفظ حقوق بیت المال استان مازندران طی بازدید از این معادن اظهار کرد: در بازدید میدانی صورت گرفته شاهد این بودیم که برخی از شرکت‌های شن و ماسه برداشت غیرمجاز در خارج از محدوده داشتند که این امر نیز از دید دادستانی خارج نبوده و دادستانی به خوبی آن را رصد کرده و برخورد قانونی نیز خواهد داشت.
وی افزود: برداشت‌های غیر‌مجاز و غیرفنی از معادن توسط بعضی ازمعادن شن و ماسه در حریم رودخانه و کوه‌ها نشان از عدم نظارت به‌موقع و دقیق مدیران صنعت و معدن و منابع طبیعی بر این امور است که این امر باعث خسارات جدی به منابع طبیعی و محیط زیست شده است.

دادستان مرکز مازندران درباره نظارت بر معادن شن و ماسه در استان، تصریح کرد: برخی سازمان‌ها در این موضوع ضعیف عمل کردند که این امر باعث شده بعضی از سودجویان به حریم بیت‌المال دست درازی کنند و این موارد باعث شده شاهد بی‌سامانی در برداشت‌های غیرمجاز درحوزه شن و ماسه و کوه‌خواری و تخریب منابع طبیعی باشیم.
کریمی افزود: طی بازدید به عمل آمده از سوی دادستانی استان وشواهد و مدارک، تخلفات انجام گرفته بعضی از معادن که منجر به تعرض و تخریب منابع طبیعی و همچنین آلودگی زیست محیطی در این منطقه شدند.

دادستان مرکز مازندران با تذکر حضوری در بازدید، اظهار کرد: تمامی معادن متخلف و مدیران سازمان‌های مربوطه فراخوان خواهند شد و تذکرات لازم به صورت جدی به آنان ابلاغ و تاکید خواهد شد و در صورت مشاهده تکرار این موضوع، برخورد دادستانی با متخلفان و متعرضان به حقوق عمومی و انفال با شدت خواهد بود.
دبیر شورای حفظ حقوق بیت المال استان مازندران با اشاره به گستره حقوق عمومی و در کنار آن سهل‌انگاری برخی دستگاه‌های اجرایی در مقابله اولیه با تعدی و تجاوز به منابع طبیعی و اراضی ملی، ساخت‌وسازهای غیرمجاز و محیط زیست که در نهایت پس از تشکیل پرونده به دستگاه قضایی تحمیل می‌شود، گفت: از همه دادستان‌های شهرستان‌ها انتظار می‌رود به‌صورت میدانی وارد عمل شوند تا هیچ متخلفی نتواند اقدام غیرقانونی، تخریب محیط زیست، زمین‌خواری، تجاوز به منابع ملی و طبیعی و منابع آبی داشته باشد.

کریمی افزود: مجاورت عمده واحدهای سنگ شکن و دانه بندی شن و ماسه در حریم کیفی رودخانه و عدم تطابق با ضوابط زیست محیطی، عدم وجودسیستم مناسب تصفیه پساب و هدایت پساب ، برداشت غیراصولی و غیر فنی، عدم احیاء محدوده‌های برداشت و همچنین ایجاد غبار و آلودگی هوا به علت عدم استفاده از سیستم آب پاشی و نم زنی، گسترش محدوده معدنی خارج از محدوده واگذارشده اداره منابع طبیعی، عدم ثبت بارنامه و بارگیری فراتر از استاندارد، عدم نصب چادر روکش کامیون‌های حمل ماسه در جاده‌ها از مهم‌ترین تخلفات و جرایم معادن و واحدهای دانه‌بندی شن و ماسه عنوان کرد.
دادستان مرکز مازندران تاکید کرد: دادستان‌های سراسر استان باید نسبت به دستگاه‌هایی که در انجام وظایف قانونی خود نسبت به حفظ حقوق عمومی کوتاهی می‌کنند، مطالبه‌گر بوده و با متخلفان نیز برخورد قانونی کنند.

گفتنی است در این بازدید دادستان شهرستان آمل و مدیران استانی محیط زیست،منابع طبیعی، صنعت و معدن استان و مدیران شهرستانی آنها دادستان مرکز استان را همراهی کردند.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین