يکشنبه 6 اسفند 1402 شمسی /2/25/2024 12:19:07 PM
  • گروه مطلب:| خبر| معدن| فارسی|
  • کد مطلب:68199
  • زمان انتشار:يکشنبه 5 آذر 1402-7:13
  • کاربر:
استاندار:

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر حذف خام فروشی در حوزه معادن و حرکت به سمت بهره‌وری محصولات، گفت: رکن اصلی توسعه بخش معدن در آذربایجان غربی فرآوری بوده و نیازمند اهتمام جدی دستگاه‌های متولی است.
فرآوری محصولات معدنی آذربایجان غربی در اولویت قرار می‌گیرد

به گزارش بیرونیت به نقل از ایسنا، محمدصادق معتمدیان،۴ آذرماه در جلسه شورای معادن استان با تاکید بر تحرک بخشی به این بخش مهم اقتصادی، افزود: خام فروشی یکی از مباحث جدی در عقب ماندگی بخش معدن بوده و فرآوری محصولات در داخل آذربایجان غربی در دستور کار قرار گرفته و با دقت مورد سنجش و پایش قرار گیرد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: فرآوری محصولات و استخراج های معدنی می‌تواند ضمن ایجاد شغل بیشتر، زمینه ارتقای سطح سرمایه‌گذاری و کمک به مردم منطقه را فراهم سازد.

استاندار آذربایجان‌غربی با بیان اینکه پیشران توسعه استان بخش معدن در نظر گرفته شده، افزود: با تکمیل اطلاعات سرمایه‌گذاری گروه معادن آذربایجان غربی، می‌توان درخصوص جذب سرمایه‌گذار و توسعه معادن با شتاب بیشتری گام برداشت.

معتمدیان به جایگاه ویژه آذربایجان غربی در حوزه معادن نیز اشاره کرده و یادآور شد: بخش قابل توجهی از تولیدات معادن استان به شکل سنگی بوده و حدود پنج درصد آن فرآوری می‌شود و این نشان از خروج بی‌وقفه سرمایه از آذربایجان غربی دارد.

وی در ادامه با تاکید بر رفع موانع فرآوری محصولات معدنی، افزود: در صورت فرآوری داخلی و با استفاده از تردد ریلی تا شهر مرسین ترکیه، می‌توان محصولات فرآوری شده را با ارزش افزوده بالاتری راهی اروپا کرد.

استاندار آذربایجان‌غربی به تسریع اقدامات حوزه زمین شناسی معادن در استان نیز اشاره کرده و اظهار داشت: شرکت‌هایی که در حوزه معادن سودی برای آذربایجان غربی و مردم ندارند، در صورت عدم توسعه و بلاتکلیفی، تعیین تکلیف شوند.

معتمدیان همچنین اضافه کرد: مواد معدنی پتاس، منیزیم و املاح معدنی مهم با قرار گرفتن در اولویت‌های مجموعه صنعت و معدن، زمینه توسعه این حوزه را فراهم سازد.

وی در پایان با تاکید بر ضرورت توجه به میزان اشتغال در حوزه معدن، گفت: با تعیین آمار دقیق و به روز سهم اشتغال معدن در آذربایجان غربی، اقدامات لازم برای بهبود روزافزون این شاخص ها اجرایی شود.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین