يکشنبه 6 اسفند 1402 شمسی /2/25/2024 10:54:04 AM
سیگنال‏‏‏‌های متناقض، بازار مس را متلاطم کرد

داده‌‌‌‌های اقتصادی غرب و شرق همچنان حامی رشد نرخ در بازار فلز سرخ است. با این حال، خروج بخشی از معامله‌‌‌‌گران از این بازار ظرف روزهای پایانی ماه نوامبر باعث شد تا روند صعود مس به راند پایانی نزدیک شود.
پایان روند صعودی مس

روز شکرگزاری؛ مانع روند صعودی مس
به گزارش بیرونیت به نقل از «اکوایران»، فلز سرخ ظرف سومین هفته از ماه نوامبر تا ۳.۷۸دلار به ازای هر پوند عقب‌‌‌‌نشینی قیمتی داشت و از بالاترین نرخ ثبت‌شده برای این فلز در بازه دوماهه که ظرف روز ۲۱ نوامبر و در محدوده ۳.۸۱دلاری کسب شده بود فاصله گرفت. با وجود این، بازده این فلز در بازه هفتگی، ماهانه و حتی سالانه مثبت باقی ماند. روند کاهش قیمت در بازار فلز سرخ ظرف ساعات ابتدایی بازگشایی بازار در روز دوشنبه ۲۷نوامبر نیز ادامه یافت، به نحوی که تا اواسط این روز فلز سرخ در معاملات آتی کامکس آمریکا با ثبت کاهش ۰.۳۷درصدی به ۳.۷۷دلار به ازای هر پوند رسید.

در معاملات آتی کامکس آمریکا تا روز جمعه ۲۴نوامبر هر پوند مس تا ۳.۷۸دلار به ازای هر پوند عقب‌‌‌‌نشینی قیمتی داشت؛ این در حالی بود که ظرف روزهای ابتدایی همین هفته این فلز در همین بازار تا نرخ ۳.۸۱دلار به ازای هر پوند نیز رشد قیمتی را ثبت کرده بود، اما نوسان شاخص دلار آمریکا و کاهش جزئی در پریمیوم فروش مس از سوی برخی معادن بزرگ این فلز باعث شد تا فلز سرخ از اوج قیمت دوماه اخیر خود عقب بنشیند. با این حال همچنان بازده هفتگی آن مثبت ۱.۳‌درصد باقی ماند. فلز سرخ در بازه ماهانه رشد ۵.۹درصدی و در بازه سالانه افزایش ۴.۲۶درصدی را در معاملات آتی کامکس آمریکا به ثبت رسانده است. این رشد قیمتی از تضعیف شاخص دلار آمریکا در بازه ماهانه و سالانه و همچنین رشد تقاضا از سوی چین حمایت می‌شود.

سقوط دلار؛ حامی مس
شاخص دلار آمریکا تا اواسط ظرف روزهای پایانی ماه نوامبر در کانال ۱۰۳واحدی نوسان داشت. این شاخص ظرف روز دوشنبه ۲۷نوامبر به ۱۰۳.۳واحد عقب نشست؛ این در حالی است که ظرف زمان مشابه در سال گذشته این شاخص در محدوده ۱۰۶.۸واحدی نوسان داشت. به این ترتیب در بازه سالانه شاخص دلار آمریکا افت ۳.۱۸درصدی داشته است، کاهش ارزش شاخص دلار آمریکا تمایل برای نگهداری دلار را کاهش داده و با سوق سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در سایر دارایی‌‌‌‌ها، زمینه رشد قیمتی را در اختیار کامودیتی‌‌‌‌ها قرار می‌دهد. به این ترتیب عقب‌‌‌‌نشینی شاخص دلار به سود فلزاتی نظیر مس تمام شده است.

احتمال رشد تقاضای چین به کمک فلزات آمد
کاهش ۴۵درصدی موجودی مس در انبار بورس شانگهای در هفته گذشته منتهی به ‌روز جمعه ۱۷نوامبر، نسبت به هفته مشابه در سال قبل باعث شد تا فلز سرخ فرصت رشد نرخ پیدا کند. دولت پکن متعهد شده است که یک‌تریلیون یوآن اوراق قرضه دولتی را با هدف تامین مالی پروژه‌‌‌‌های زیرساختی منتشر کند، این موضوع با ایجاد امیدواری نسبت به رشد تقاضای فیزیکی در بازار فلز سرخ زمینه رشد بهای این فلز را مهیا کرد. این تصمیم در حالی اتخاذ شد که بانک خلق چین درصدد است یک‌تریلیون یوآن دیگر به شرکت‌های توسعه‌‌‌‌دهنده املاک دارای بدهکاری تزریق کند و این موضوع نیز حامی رشد تقاضا برای فلز سرخ از سوی چین خواهد بود.
منبع: دنیای اقتصادمطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین