دوشنبه 27 فروردين 1403 شمسی /4/15/2024 12:23:34 AM
  • گروه مطلب:| خبر| معدن| فارسی|
  • کد مطلب:70663
  • زمان انتشار:چهارشنبه 9 اسفند 1402-13:30
  • کاربر:
آئین شروع عملیات معدنکاری در بزرگ ترین ذخیره پنهان مس در آسیا؛

مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران خبر داد: معدن جدید مس سرچشمه به نام سریدون، دارای یک میلیارد تن ذخیره قابل برداشت است.
استخراج پیش باطله برداری از معدن "سریدون" آغاز شد/ خرمی شاد: معدن جدید مس سرچشمه، یک میلیارد تن ذخیره قابل برداشت دارد

به گزارش بیرونیت به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، امیر خرمی شاد که پیش از ظهر امروز در مراسم آغاز عملیات معدنکاری معدن مس سریدون در سرچشمه شهرستان رفسنجان، گفت: با تجهیز این معدن و راه اندازی کارخانه تغلیظ، سالانه ۵۵۰هزار تن کنسانتره مس تولید خواهد شد.

وی همچنین تاکید کرد: با تولید کنسانتره مس در این معدن، یک میلیارد دلار به ظرفیت ارزآوری کشور افزوده می شود.

وی با بیان اینکه "سریدون" برای مدت ۲۵ سال قابل بهره برداری است، یادآور شد: در سال ۸۵ کارشناسان خارجی پس از بررسی معدن اعلام کردند که ذخایر و عیار قابل توجهی در این ناحیه وجود ندارد اما کارشناسان داخلی با ادامه فعالیت های اکتشافی، خبر از وجود یک میلیارد تن ذخیره قابل معدنکاری و نزدیک به ۴میلیارد تن ذخیره زمین شناسی در این معدن دادند.

خرمی شاد درباره جایگاه ایران در ذخایر مس اظهار داشت: با کشف ذخایر جدید و فعال شدن معدن سریدون اکنون جایگاه جهانی ایران در ذخیره مس (از رتبه ششم) به جایگاه پنجم رسید.

با حضور امیر خرمی شاد مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، عملیات پیش باطله برداری از معدن شماره ۲ سرچشمه، معدن سریدون؛ بزرگ ترین ذخیره پنهان مس در ایران و غرب آسیا امروز نهم اسفند ماه ۱۴۰۲آغاز آغاز شد.

مس پرس نیز گزارش داد: بر اساس واپسین گزارش تخمین عیار و ارزیابی ذخیره در آستانه عیاری ۲ دهم درصد مس مجموع منابع زمین شناسی ۳ کلاس آن به بیش از ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تن با عیار متوسط ۴۳ صدم درصد مس رسیده است.

این کانسار به عنوان بزرگترین ذخیره مس پورفیری شناسایی شده در غرب آسیا و شمال آفریقا پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که با تکیه بر دانش بومی و توان نیرو‌های متخصص، متعهد و جوان داخلی، کشف و مطالعات پیش امکان سنجی بهره برداری از آن انجام شده است.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین