يکشنبه 6 خرداد 1403 شمسی /5/26/2024 12:37:09 AM
کاهش انتظارات تورمی، بازار فولاد را رونق بخشید و قیمت‌ها را متعادل کرد

کاهش انتظارات تورمی از ابتدای هفته جاری موجب شد تا قیمت محصول میانی زنجیره فولاد عقب‌‌‌نشینی کند و نسبت به آخرین معامله اسفندماه سال گذشته ۰.۳‌درصد کاهش قیمت را به ثبت برساند.
قدرت‌نمایی معاملات شمش در بورس‌کالا

از این‌رو نوردکاران به خرید مواد اولیه موردنیاز خود از بازار فیزیکی بورس‌کالا تشویق شدند و بیش از نیمی از شمش‌‌‌های عرضه‌شده مورد معامله قرار گرفت.
در ادامه نوسانات نـــــرخ ارز در روز دوشنبه ۲۰ فروردین‌ ماه، قیمت پایه شمش‌‌‌های عرضه‌شده در رینگ فیزیکی نسبت به آخرین هفته معاملاتی اسفندماه سال ۱۴۰۳ در کانال کاهشی قرار گرفت. از این رو بررسی تالار صنعتی و معدنی بورس‌کالای ایران طی هفته جاری نشان می‌دهد که با توجه به ابهامات نتیجه نوسانات نرخ ارز، نوردکاران برای خرید مواد اولیه خود از عرضه‌‌‌های روز دوشنبه استقبال کردند، به طوری که ۷۸‌درصد شمش‌‌‌های عرضه‌شده به فروش رسید. بررسی معاملات بازار فیزیکی شمش فولاد در اولین هفته معاملاتی سال جدید نشان می‌دهد که نسبت حجم معاملات به عرضه این محصول از ۵۴‌درصد در آخرین هفته معاملاتی سال گذشته به ۷۸‌درصد افزایش داشته است که ۲۴‌درصد رشد را گزارش می‌کند.

بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد که حجم عرضه این محصول میانی فولاد در روز ۲۰فروردین‌ماه ۱۴۰۳ نسبت به ۲۱اسفندماه سال گذشته ۱۶‌درصد افزایش داشته است. بررسی معاملات روز دوشنبه ۲۰فروردین‌ماه نشان می‌دهد بورس‌کالا میزبان عرضه بیش از ۲۶۵‌هزار و ۴۴۸تن شمش بود که با توجه به تقاضای ۱.۶برابری حدود ۷۸‌درصد از عرضه‌‌‌ها مورد معامله قرار گرفت. قیمت میانگین موزون شمش در معاملات روز دوشنبه ۲۰فروردین‌ماه ۲۰‌هزار و ۳۱۲تومان به ازای هر کیلوگرم بود که نسبت به هفته آخر اسفندماه، کاهش ۰.۳درصدی را گزارش می‌کند. همچنین بررسی رینگ فیزیکی نشان می‌دهد که میزان عرضه و معاملات در روز ۲۰فروردین‌ماه نسبت به هفته آخر معاملاتی اسفندماه ۱۴۰۲ به ترتیب ۱۶‌درصد و ۴۳‌درصد افزایش داشته‌‌‌ است.
قیمت پایه تعیین‌شده برای عرضه‌‌‌های شمش روز ۲۰فروردین‌ماه در بازه ۱۹‌هزار و ۵۰۰تومان تا ۲۱‌هزار و ۱۲۴تومان به ازای هر کیلوگرم تعیین شد. میانگین قیمت پایه شمش در روز معاملاتی ۲۰فروردین‌ماه ۲۰‌هزار و ۳۱۲تومان به ثبت رسید که نسبت به هفته آخر اسفندماه ۰.۳‌درصد افت را گزارش می‌کند. شمش با میانگین قیمت ۲۱‌هزار و ۴۱۱تومان به ازای هر کیلوگرم در بازار فیزیکی مورد معامله قرار گرفت که با احتساب هزینه حمل و تولید کف قیمت میلگرد به ۲۳‌هزار توان به ازای هر کیلوگرم می‌‌‌رسد. با توجه به اینکه وزارت صمت اسفند سال گذشته اعلام کرده بود که در سال ۱۴۰۳ کل ارز صادرات باید با نرخ ارز نیمایی انجام شود، انگیزه‌‌‌ای برای صادرات وجود ندارد و همه محصولات مجددا به بازار داخلی بازخواهد گشت و با تحقق این شرایط پیش‌بینی‌‌‌ می‌شود در هفته‌‌‌های آتی بازار منفی شود.

تقاضای پایدار برای آهن‌‌‌اسفنجی‌‌‌های عرضه‌شده
روز شنبه ۱۸فروردین ۱۴۰۳، بورس‌کالا میزبان عرضه ۱۱۱‌هزار تن آهن اسفنجی بود که با توجه به ثبت تقاضای ۱.۳برابری نسبت به عرضه، ۱۰۰‌درصد عرضه‌‌‌ها مورد معامله قرار گرفت. قیمت میانگین موزون هر کیلوگرم آهن اسفنجی در معاملات اخیر نسبت به هفته گذشته ۰.۳‌درصد افزایش داشت و به ۱۲‌هزار و ۸۷۳تومان به ازای هر کیلوگرم رسید.

روز شنبه چهارمین روز معاملاتی آهن اسفنجی در سال ۱۴۰۳ بود. عرضه سنگین ۳۸۳‌هزار تنی در دو روز، هفته آغازین مطلوبی را برای خریداران آهن اسفنجی رقم زد، اما در دو هفته اخیر حجم عرضه هفتگی به حدود ۱۲۰ و ۱۱۰هزارتن کاهش یافت که حدود ۷۰‌درصد کف عرضه ابلاغی وزارت صمت بود. در سه‌هفته معاملاتی سال‌جاری مثل بسیاری از روزهای سال گذشته، همچنان همه آهن اسفنجی عرضه‌شده، معامله‌ شده که نشان‌دهنده تقاضای پایدار برای این محصول است.

از این‌رو استمرار تقاضا برای این محصول موجب شد تا شرایط بازار به حالت تعادل برگردد و قیمت آهن اسفنجی در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران عقب‌‌‌نشینی کرد. از طرفی پیش‌بینی می‌شود که با کاهش نرخ ارز در بازار، قیمت محصولات زنجیره فولاد نیز در مسیر کاهشی قرار بگیرد و میزان تقاضا برای این محصولات افزایشی باشد. با توجه به مشکلات بخش فولاد، بررسی داده‌‌‌های بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران نشان می‌دهد که در سال ۱۴۰۲ حدود ۸میلیون و ۹‌هزار تن آهن‌اسفنجی مورد معامله قرار گرفت که در مقایسه با فروش سال پیش از آن ۱۲۵‌درصد رشد در فروش به ثبت رسیده است.

۴۹‌درصد میلگردها به فروش رسید
همچنین بررسی رینگ فیزیکی مقاطع طویل نشان می‌دهد که این بازار در روز چهارشنبه ۱۵فروردین‌ماه سال‌جاری میزبان ۸۳‌هزار و ۴۸۳تن انواع میلگرد بود که با استقبال ۹۴‌هزار و ۳۰۵تنی مواجه شد و در نهایت از این میزان حدود ۴۰‌هزار و ۷۶۱تن انواع میلگرد مورد معامله قرار گرفت و به عبارت بهتر حدود ۴۹‌درصد از میلگردهای عرضه‌شده به فروش رسید. بررسی این معاملات نشان می‌دهد که با ادامه نوسانات نرخ ارز پیش‌بینی می‌شود قیمت شمش در بازار فیزیکی روند نزولی را در پیش بگیرد. بررسی بازار صنعتی در روز چهارشنبه ۱۵فروردین‌ماه نشان می‌دهد که قیمت پایه میلگرد در بازه ۲۳‌هزار تومان تا ۲۴‌هزار و ۷۴۰تومان به ازای هر کیلوگرم تعیین شد.
منبع: دنیای اقتصادمطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین