شنبه 30 تير 1403 شمسی /7/20/2024 9:44:32 AM

همانند پهنه گسترده ایران زمین، زمین‌شناسی کشور ما نیز قلل مرتفعی به خود دیده است. عزیزانی که از مسیر کوشش‌های بی‌دریغ به سطوح بالای دانش و تجربه گرا‌‌‌‌ن‌سنگ علوم‌زمین دست یافته‌اند و دستاوردهای علمی آنان سند افتخار این مرز و بوم می‌باشد.
یادی از دکتر مسیب سبزه‌ای استاد بزرگ زمین‌شناسی و پدر علم سنگ‌شناسی ایران

به گزارش بیرونیت به نقل از روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، دکتر مسیب سبزه‌ای یکی از این چهره‌های علوم زمین و زمین‌شناس برجسته کشور در اکتشافات کرومیت و پدر علم سنگ‌شناسی ایران بود.
دکتر مسیب سبزه‌ای در تاریخ ۱۳۲۱/۷/۲ در شهر اردهال از توابع کاشان چشم به جهان گشود و تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در کاشان و تهران به پایان رسانید و در سال ۱۳۴۰ وارد دانشکده فنی شد. در سال ۱۳۴۴ موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد مهندسی معدن تخصص اکتشاف از دانشکده فنی دانشگاه تهران و سپس در سال ۱۳۵۳ دکترای دولتی در رشته پترولوژی (سنگ‌شناسی) از دانشگاه گرنوبل فرانسه با رتبه بسیار افتخارآمیز و تبریک هیئت ژوری شد.

وی که در سال ۱۳۴۴ به عنوان کارشناس زمین‌شناسی به استخدام سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور درآمده بود تا زمان بازنشستگی تحت عناوین پترولوژیست، زمین‌شناسی حوزه مدیریت، رئیس قسمت زمین‌شناسی و سنگ‌شناسی سنگ‌های متبلور، رئیس قسمت تحقیقات ژئوفیزیولوژی و پالئومنیتیک، معاون مدیریت زمین‌شناسی منطقه جنوب خاوری مرکز کرمان، عضو هیئت علمی پژوهشکده سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور به فعالیت، مطالعه و تدریس پرداخت. به علاوه ایشان در سال‌های ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۸ مدیریت عامل شرکت معدنی دونا و مدیریت عامل شرکت معدنی گل‌تپه در بخش خصوصی را عهده‌دار بود.

ایشان از سال ۱۳۴۴ تاکنون به موازات اشتغال در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، در دانشگاه‌های اصفهان، کرمان، شیراز، تربیت مدرس، دانشگاه آزاد اسلامی شیراز، تهران و علوم تحقیقات تهران در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به تدریس دروس کانی‌شناسی، بلورشناسی، سنگ‌شناسی آذرین و دگرگونی، پترولوژی دگرگونی، ترمودینامیک، ماگماتیسم و دگرگونی، کانسارهای آذرین و دگرگونی، کانسارهای ایران و ژئوشیمی محلول‌های هیدروترمال اشتغال داشته است.

ایشان پس از ۳۶ سال خدمت در سال ۱۳۸۰ به افتخار بازنشستگی نائل شده و لیکن کماکان در شرکت‌های پارس کانی، آریانا گستر کرمان، شرکت آرمان پروژه سبزواران و شرکت زمین کاوان زمان و سایر شرکت‌های خصوصی فعالیت داشت.

از دستاوردهای ۳۲ سال خدمت پرثمر این زمین‌شناس برجسته که منتخب انجمن زمین‌شناسی ایران در سال ۱۳۸۲ بوده است، می‌توان به انتشار بیش از ۳۰ مقاله در مجله‌های خارجی، تهیه و چاپ بیش از ۴۰ نقشه زمین‌شناسی (نقشه ۱:۲۵۰۰۰ علی‌آباد به عنوان ۶ نقشه برگزیده)، تهیه بیش از ۱۸۰ گزارش علمی، انتشار ۲ جلد کتاب (کتاب واژه‌نامه زمین‌شناسی و علوم و فنون وابسته و کتاب ترمودینامیک شیمیایی برای زمین‌شناسان)، راهنمایی بیش از ۱۰ رساله دکترا، شرکت در بیش از ۵۰ کنفرانس و ارائه سخنرانی در مجامع بین‌المللی و داخلی، مطالعه بیش از یکصد هزار مقطع نازک سنگ‌شناسی در سازمان زمین‌شناسی و بخش خصوصی، نقد و بررسی بیش از ۲۰۰ مقاله و کتاب، راه‌اندازی مدیریت زمین‌شناسی منطقه جنوب خاوری مرکز کرمان و انجام تحقیق‌های بنیادی در افیولیت‌های ایران و نیز گستره‌های دگرگونی و آذرین ایران زمین اشاره کرد.

روحشان شاد و یادشان گرامیمطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین