شنبه 30 تير 1403 شمسی /7/20/2024 9:45:40 AM
  • گروه مطلب:| خبر| معدن| فارسی|
  • کد مطلب:74210
  • زمان انتشار:سه شنبه 19 تير 1403-12:53
  • کاربر:

مهرداد اکبریان، رئیس انجمن سنگ آهن، اعمال سیاست‌های حمایتی هدفمند برای ارتقای بخش معدن را مهم خواند و بیان کرد: در دولت چهاردهم به منظور اعتمادسازی برای جذب سرمایه‌گذاری‌های بیشتر، نیازمند همکاری و تعامل با بازار سرمایه هستیم.
تعامل انجمن سنگ آهن با بازار سرمایه برای جذب سرمایه گذاری در دولت چهاردهم/ سیاست‌های حمایتی هدفمند برای ارتقای بخش معدن اعمال شود

به گزارش بیرونیت، مهرداد اکبریان با اشاره به مشکلات مربوط به سنگ آهن و انتظار بهبود شرایط تولید و صادرات در دولت چهاردهم،گفت: معادن سنگ‌آهن همانند همه معادن دچار مشکلات چند وجهی است.

نبود زیرساخت‌ها و به روز نبودن ماشین‌آلات

وی با بیان اینکه معادن با تغییر مداوم قوانین و مشکل حقوق دولتی مواجه هستند، افزود: حوزه سنگ‌آهن به عنوان نخستین زنجیره تولید فولاد، با مشکلات و چالش‌های مختلفی روبه‌رو است که می‌توان به قوانین سختگیرانه‌ای، چون بازگشت ارز، نبود زیرساخت‌ها و همچنین به روز نبودن ماشین‌آلات اشاره کرد.

اکبریان با تاکید بر اینکه موضوع کمبود ماشین‌آلات، سوخت و گازوئیل در معادن به ویژه سنگ آهن همچنان پابرجاست، تصریح کرد: در حال حاضر ظرفیت تولید سنگ آهن سالیانه بین ۱۰۰ تا ۱۰۶ میلیون تن و شامل همه نوع سنگ آهن است که قابلیت تبدیل به کنستانتره و در نهایت فولاد را دارد.

افزایش تولید داخل در بخش معادن

وی با اشاره به اینکه کشور نیازمند افزایش تولید داخل در بخش معادن به خصوص سنگ آهن است، تصریح کرد: حدود ۴ تا ۵ سال زمان نیاز است تا تولیدکنندگان داخلی به شرایطی دست یابند که تولیدات آن‌ها قابلیت رقابت به لحاظ قیمتی و فنی و خدمات پس از فروش را داشته باشد.

رشد ۱۳ درصدی در برنامه هفتم توسعه

رئیس انجمن سنگ آهن با تاکید بر اینکه در برنامه هفتم توسعه باید به رشد ۱۳ درصدی در حوزه معادن دست یابیم، اظهار داشت: در این برنامه بیشترین رشد برای توسعه معادن به میزان سیزده درصد و توسعه صنعت به میزان هشت و نیم درصد قرار داده شده که برای دستیابی به این موضوع نیازمند ماشین آلات به روز و تامین سوخت مورد نیاز هستیم.

ضرورت استقلال در حوزه معادن

اکبریان، استقلال و هویت مجزای بخش معدن را ضروری خواند و اظهار داشت: در صورتی که این بخش استقلال خود را بازیابد، شاهد رشد تولید و جذب سرمایه‌گذاری و تامین نیاز داخلی خواهیم بود.

وی عنوان کرد: اگر چنین نگاهی به بخش معدن وجود داشته باشد، با مشکلاتی، چون تعدد قوانین، کمبود ماشین‌آلات و همچنین کمبود سرمایه‌گذاری مواجه نخواهیم شد.

سیاست‌های حمایتی هدفمند

اکبریان، به موضوع سرمایه‌گذاری در حوزه معادن اشاره کرد و گفت: ۹۰ درصد سرمایه مورد نیاز حوزه معدن توسط معادن تامین می‌شود. بنابراین، کشور نیازمند سیاست‌های حمایتی هدفمند و موثر برای ارتقای بخش معدن و صنایع معدنی و توجه ویژه به حفظ و جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در معادن بزرگ‌مقیاس است.

رئیس انجمن سنگ آهن با اشاره به اولویت‌های دولت چهاردهم در حوزه معادن، گفت: انتظار می‌رود در دولت جدید، راهکار‌های مربوط به واگذاری فعالیت‌ها به بخش خصوصی عملیاتی شود چرا که این بخش آمادگی لازم را برای کمک به حوزه معدن به ویژه صنعت سنگ آهن را دارد. بنابراین، بهتر است قبل از هر تصمیمی، جلساتی با نمایندگان بخش خصوصی برگزار و در این باره از نظرات آن‌ها نیز بهره‌مند شد.

وی در پایان افزود: در دولت چهاردهم به منظور اعتمادسازی برای جذب سرمایه‌گذاری‌های بیشتر، نیازمند همکاری و تعامل انجمن سنگ آهن با بازار سرمایه و تعامل بورس کالا با تشکل انجمن‌ها و زنجیره فولاد هستیم.

اکبریان خاطرنشان کرد: همچنین حوزه معادن نیازمند تصویب قوانینی برای توسعه صادرات و حل چالش‌های شرکت‌های کوچک و متوسط است.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین